Панкреатитът е възпалително заболяване на панкреаса, което изисква специално внимание към диетата. Правилното хранене играе важна роля за облекчаване на симптомите, намаляване на стреса върху органа и предотвратяване на обостряния.
Остър панкреатит
Острият панкреатит е остро възпаление на панкреаса (понякога околните тъкани), което може да причини силна болка в горната част на корема, повръщане и висока температура.
Острият панкреатит е опасно заболяване, което може да доведе до необратимо разрушаване на жлезата. По правило по време на острата фаза пациентът трябва да бъде в болницата под наблюдението на лекари. При първите признаци не забравяйте да се консултирате с лекар!
Хроничен панкреатит
Хроничният панкреатит е продължително възпалително заболяване на панкреаса, характеризиращо се с периоди на обостряния и ремисии. По време на обостряне на хроничен панкреатит, правилното хранене играе ключова роля за облекчаване на симптомите и намаляване на натоварването на панкреаса.
Основни принципи на хранене при панкреатит
Сред терапевтичните диети, разработени от Певзнер, диетата за заболяване на панкреаса принадлежи към таблица № 5 Б. Основата на храненето е минимизиране на натоварването на панкреаса, спестяване и осигуряване на максимален комфорт за тялото.
Ето основните принципи, които трябва да се следват при съставянето на диета за панкреатит:
- Диета: Препоръчително е да се яде на малки порции, но често (5-6 пъти на ден), за да се намали натоварването на панкреаса и да се улесни храносмилането.
- Избор на продукти: Основно трябва да се наблегне на нискомаслените, лесно смилаеми храни. Приоритет се дава на постни протеини (пилешко, пуешко, риба), нискомаслени млечни продукти, нискомаслени зеленчуци и зърнени храни).
- Премахване на мазни храни: Мазни храни и ястия, богати на пържени и пушени съставки, трябва да бъдат изключени от диетата, тъй като мазнините могат да стимулират повишената секреция на храносмилателни ензими и да причинят обостряне на панкреатит.
- Ограничаване на захарите: Ограничаването на приема на захар и сладкиши е важно за намаляване на стреса върху панкреаса и стабилизиране на нивата на кръвната захар.
- Премахване на подправките и горещите храни: Подправките и лютите подправки могат да раздразнят храносмилателната система и да допринесат за обостряне на панкреатит.
- Елиминиране на храните, които предизвикват ферментация в червата: от диетата трябва да се премахнат тесто с мая, газирана вода, алкохол, пресен лук, чесън, зеле, ферментирали храни, сладки плодове.
- Умерен прием на сол: Ограничаването на солта помага за предотвратяване на задържането на вода в тялото и намалява стреса върху бъбреците.
- Цялостно приготвяне на храната: Храните трябва да се варят, пекат или приготвят на пара, за да се запазят максимално хранителните вещества и да се улеснят за смилането им.
- Проследяване на реакцията на тялото: Когато въвеждате нови храни в диетата, си струва да наблюдавате реакцията на тялото и признаците на дискомфорт, за да изключите възможни алергични или отрицателни реакции.
Следвайки тези принципи, можете да създадете по-задоволително хранене за тялото по време на панкреатит, да намалите натоварването на панкреаса и да намалите риска от екзацербации. Въпреки това, преди да направите промени в диетата си, препоръчително е да се консултирате с лекар или диетолог.
Диета при остър панкреатит
Основният принцип на лечение на остър панкреатит е глад и почивка. В острата фаза стомахът и панкреасът изискват почивка, така че през първите 2-3 дни се предписва строго гладуване. След това постепенно се въвеждат леки храни с ниско съдържание на мазнини, за да се сведе до минимум натоварването на стомашно-чревния тракт.
Разрешени продукти при остър панкреатит:
- Течна каша с вода (елда, овесена каша);
- Протеин: постно месо, риба, яйца;
- Нискомаслени млечни продукти: извара, кисело мляко;
- Варени или пюрирани зеленчуци (картофи, моркови, тиква);
- Хляб или крекери.
Изключени продукти:
- Мазни, пържени, пикантни храни;
- Пушени меса, маринати;
- Газирани напитки, алкохол;
- Бонбони и сладкарски изделия.
Диета при хроничен панкреатит
Диетата при хроничен панкреатит включва разделяне на храните на „може“ и „не може“, както и стриктно спазване на диета. Готвенето трябва да се извършва по методи, които не стимулират панкреаса, например варене, задушаване, печене.
Какво можете да хапвате:
- Млечни продукти: Нискомаслени млечни продукти, нискомаслена извара.
- Месо: Птиче без кожа и мазнина, заешко, пуешко.
- Риба: нискомаслени сортове риба – минтай, треска, пикша.
- Каши: Елда, ориз, овесени ядки – с вода.
- Зеленчуци: Задушени моркови, картофи, карфиол, тиквички.
- Плодове: Ябълки и круши – варени или печени.
- Хляб: Сушен хляб, крекери, сушен хляб от пълнозърнесто брашно.
- Напитки: компоти, нискомаслен кефир, отвара от лен, негазирана минерална вода, билков чай.
Какво да изключите:
- Мазнини: Маргарин, масло, тлъсти месни продукти.
- Млечни продукти: Мазни сирена, сметана, мляко.
- Сладкиши: Шоколад, сладкарски изделия.
- Билки и подправки: Люти подправки, черен пипер.
- Зеленчуци: Лук, чесън, люти чушки, патладжани, прясно зеле.
- Хляб: Пресен бял хляб, хлебчета, сладкиши.
- Бульони: Мазни бульони, концентрати.
- Бобови растения: грах, боб, леща.
- Напитки: Кафе, газирана вода.
Трябва да се помни, че панкреатитът протича в различни етапи; колкото по-напреднала е болестта, толкова по-строга е диетата, която трябва да спазвате. Освен това тялото може да има различни реакции към много храни. Например, храни като карфиол, броколи и бобови растения предизвикват ферментация при някои хора. В допълнение към общите правила за приемливостта на определена храна за панкреатит, е необходимо внимателно да се следи реакцията на тялото. Въведете „спорни“ храни в диетата си на малки порции и обърнете внимание на това как се чувствате.
Супи при панкреатит
Месните и рибните бульони са изключени. По време на ремисия на заболяването могат да се въведат леки пилешки супи, варени в 2-3 бульона (водата след завирането се източва, налива се нова, след което действието се повтаря).
Супите трябва да се правят със зеленчукови бульони. Супите могат да съдържат разрешени зеленчуци и зърнени храни, варено постно месо или риба.
Примери за супи:
- супа от картофи и зеленчуци с тиквички,
- супа от цвекло на вода (без зеле),
- супа пюре от тиква (вода),
- супа от броколи,
Могат да се консумират млечни супи като млечна юфка или млечна супа с ориз.
Използвайте варени или печени зеленчуци, пърженето в масло е изключено. Супите не се осоляват и недосоляват. По-добре е да не използвате подправки. Чесънът е изключен. Лукът само сварен, в малки количества – в зависимост от поносимостта на организма.
Овесена каша при панкреатит
При избора на зърнени култури е необходимо да се консумират повече тези, които имат по-малко фибри. Това са каша от ориз, елда, грис и овесени ядки. Кашите се варят предимно във вода; в състояние на стабилна ремисия, могат да се варят в нискомаслено разредено мляко. Зърнената култура се вари, така че кашата да не е ронлива, а вискозна.
По-добре е да ядете по-рядко зърнени храни като ечемик, просо, киноа, булгур и кус-кус. Те се въвеждат в диетата внимателно, трябва внимателно да наблюдавате реакцията на тялото.
Месо, птици и карантии при панкреатит
Позволено е постно и лесно смилаемо месо. Нискомаслените сортове включват дивеч (месо от диви животни): месото от елен, лосове и антилопи има до 4% съдържание на мазнини. Въпреки това, тези продукти могат да бъдат трудно смилаеми, месото може да е жилаво, а при заболяване на панкреаса е важна механично щадяща диета. Нискомаслените сортове също включват: козе месо, конско месо, телешко, заешко месо, постно говеждо месо.
Най-подходящи за страдащи от панкреатит са телешкото и заешкото – това месо е постно и лесно смилаемо. Изключени са мазни видове месо: свинско и агнешко.
Когато избирате птица, трябва да обърнете внимание на същите фактори. Предпочитани варианти биха били пилешко и пуешко.
По-добре е да не се консумират странични продукти при панкреатит. Езикът е доста мазен продукт, а черният дроб, бъбреците и други вътрешности съдържат много холестерол и не се препоръчват при стомашно-чревни заболявания.
Примери за ястия с месо:
- Заек, задушен в заквасена сметана със задушени броколи.
- Тиквички, пълнени с пилешка кайма, запечени на фурна.
- Пуешка яхния с картофи, моркови и тиквички.
От диетата трябва да се изключат: месни консерви, промишлени месни продукти (колбаси, кренвирши, колбаси) – те са наситени със сол и мазнини, желирано месо.
Риба при панкреатит
Разрешено е да се ядат нискомаслени видове риба (т.нар. категория 1, която включва риба с до 4% масленост). Това са треска, речен костур, щука, пангасиус, каракуда, кефал и други.
Риба със средно съдържание на мазнини (до 8,5% съдържание на мазнини – сьомга, лаврак, риба тон, сом, шаран) може да се консумира с повишено внимание и в малки количества.
Мазната риба е забранена храна при панкреатит. Това са риби със съдържание на мазнини над 8,5%: скумрия, сом, тлъста херинга, змиорка, сайра, камбала, есетра.
Рибата се консумира най-добре варена или на пара. Вариантът за печене на риба е приемлив, но без използване на мазни сосове и подправки.
Примери за рибни ястия:
- котлети от щука, приготвени на тава за печене с гарнитура от картофено пюре,
- филе от треска, задушено със зеленчукова яхния,
Забранена е консумацията на рибни консерви, включително домашно приготвени. Трябва също така да избягвате маринована риба, пържена риба, риба на скара и рибен бульон. Не можете да ядете осолена и пушена риба, както и хайвер и рибен черен дроб.
Морски дарове при панкреатит
Морските дарове имат ниско съдържание на мазнини, така че са приемливи при панкреатит. Това важи особено за калмари и раци. Скаридите, октоподите и мидите могат да бъдат доста трудни за смилане. Следователно няма ясни препоръки за изключване или добавяне на морски дарове към диетата на пациент с панкреатит. Трябва да следвате течението заболявания и благосъстояние след приема на тези продукти.
Препоръки за хранене на морски дарове: малки порции, само варени, без пикантни или солени сосове.
Яйца при панкреатит
Забранени са пържени и твърдо сварени яйца. Можете да ядете омлет (особено бял), варени яйца, рохко сварени яйца.
Примери за ястия с яйца:
- Пуйка с броколи, запечена в яйчена смес.
- Омлет на пара с настъргани тиквички и кашкавал.
Зеленчуци, гъби и бобови растения при панкреатит
Зеленчуците са богати на фибри, което не е много препоръчително при заболяване на панкреаса. Препоръчителни зеленчуци: картофи, моркови, тиквички, тиква – варени, на супи, на пара, печени. При нормална поносимост в диетата могат да се използват броколи, карфиол, цвекло и китайско зеле.
Можете да ядете краставици сурови без кора. Домати в малки количества и само когато организмът реагира нормално.
Изключете от диетата: бяло зеле, патладжан, репички, спанак, киселец, чесън, лук, бобови растения, чушки, зелен лук – тези храни причиняват подуване на корема. Яжте пресни билки (магданоз и копър) с повишено внимание и в малки количества.
Гъбите са доста трудна за смилане храна, така че трябва да бъдат премахнати от диетата.
Плодове и плодове при панкреатит
Яденето на плодове по време на панкреатит трябва да се третира с изключително внимание. Те съдържат киселина, която не само дразни лигавиците на стомашно-чревния тракт, но и увеличава производството на храносмилателни ензими, което увеличава симптомите на заболяването.
Плодовете се консумират най-добре варени или печени – в компоти, мусове, желе.
Най-здравословните плодове са ябълките и крушите, като е по-добре печени (на фурна, микровълнова). По-добре е да не избирате кисели зимни сортове, като предпочитате сладките летни.
В състояние на ремисия можете да ядете обелени кайсии, праскови, пъпеш, диня, сладки горски плодове (боровинки, боровинки, ягоди, череши). Основното нещо, което трябва да запомните е, че порциите трябва да са малки.
Изключени: цитрусови плодове, кисели плодове и плодове.
Млечни продукти и сирена при панкреатит
Приемливи са нискомаслени млечни продукти. Мляко, натурално кисело мляко, заквасена сметана 10% масленост, смесена с други продукти, ферментирало печено мляко. Изварата е по-добра под формата на гювечета и чийзкейкове.
Сиренето може да бъде меко, нискомаслено, безсолно – в малки количества. По-добре е да изберете сирена със съдържание на мазнини до 30%: Филаделфия, моцарела, тофу.
Забранени: сини сирена, остри и солени сирена (сирене фета), мазни сирена като маскарпоне. Не трябва да ядете сметана, пълномаслена заквасена сметана, кисели млека с добавки, индустриални извара с добавки или кондензирано мляко.
С повишено внимание използвайте кисели млечни продукти: кефир, кисело мляко.
Хляб и сладкиши при панкреатит
Бял или сив хляб е най-добре да се яде леко сух. Използвайте арменски лаваш с повишено внимание.
За сладкиши можете да ядете солени бисквитки, крекери, гевреци, блатове и блатове (в малки количества), конфитюр и консерви от некисели плодове, мармалад.
Не можете да ядете: пресен хляб с масло, кифли, бисквити, черен хляб, пайове, торти, сладкиши, шоколад, бонбони, мед.
Мазнини, масла, ядки и семена при панкреатит
Можете да използвате растителни масла. Избягвайте животински мазнини, мас и масло, доколкото е възможно. Не се препоръчва консумацията на ядки и семена.
Напитки при панкреатит
Можете да пиете: слаб чай, негазирана минерална вода, некисели желе, компоти (домашно приготвени).
Категорично се изключват: газирана вода, кафе, силен чай, алкохол.
Варианти на меню за деня
- Закуска: овесени ядки във вода, омлет от белтъци на пара.
- Снек: супа от тиква.
- Обяд: Пиле, задушено с тиквички, варена елда.
- Следобедна закуска: нискомаслено кисело мляко.
- Вечеря: Суфле от треска, задушени зеленчуци.
- Закуска: Гювеч от нискомаслено извара с круша, чай.
- Снек: Печена ябълка.
- Обяд: Пилешка супа с вода, варено пилешко филе, картофено пюре, варени зеленчуци.
- Следобедна закуска: Бери желе.
- Вечеря: зеленчуково пюре, рибни котлети на пара.
Важно е да запомните, че реакцията на тялото към определени храни може да бъде индивидуална. Въвеждането на нови храни в диетата трябва да става постепенно и под наблюдението на лекар. Ако някаква храна причинява дискомфорт или влошава симптомите на панкреатит, трябва временно да я изключите от диетата си.