Както знаете, горчицата е подправка, която се прави от семената на синапа. В общи линии, смлените или цели семена се смесват с вода, сол, лимонов сок или друга течност, понякога се овкусяват с други подправки.
Получава се паста, която е светло жълта или тъмно кафява. Поднася се с меса, сирена, сандвичи, салати, хот дог. Използва се широко из целия свят и вероятно е най-известният сос, след кетчупа и майонезата, или редом с тях.
Как точно да си приготвите горчица у дома? (Тъй като тази в пластмасовата бутилка от магазина със сигурност не би задоволила сетивата на истинския любител на горчицата).
За помощ се обръщаме към Дейвид Лебовиц, който, от своя страна, се е вдъхновил от интерпретацията за горчица в книгата The Art of Living According to Joe Beef: A Cookbook of Sorts (Изкуството на живота според Джо Бийф: Нещо като готварска книга).
Дейвид е използвал бели (или жълти) синапени семена, тъй като тъмните са с доста по-наситен вкус.
Продукти
- 1/3 ч.ч. (55 г.) синапено семе
- 1/3 (80 мл.) винен оцет светъл
- 13 (80 мл.) бяло вино сухо (може и вода)
- 1 ч. л. кленов сироп
- 1 ч. л. куркума
- стабилна щипка кайен (лют червен пипер)
- по избор, 1-2 ч. л. хрян
- при необходимост, 2-3 с. л. топла вода
Начин на приготвяне
- Смесете всички съставки, без хряна (ако решите да използвате), в купа от неръждаема стомана. Покрийте и оставете да преседи така 2-3 дни.
- След изтичането им, прехвърлете съставките в блендер и пюрирайте, докато стане възможно най-гладко.
- Добавете супените лъжици вода, ако ви се струва прекалено гъста. Сега е моментът да добавите и хряна, ако сте го включили в рецептата, и да блендирате отново.
Готово! Имате си домашна горчица, която можете да съхранявате до 6 месеца в хладилник. Но най-добре да я използвате в рамките на 1 месец.