Как да направим ориза още по-вкусен?
Отговорът е много прост – не слагайте ориза само във вода. Можете да замените половината количество течност за варене с друга.
Зеленчуков сок
Морковен, например, той има доста силен вкус. Заменете 1/3 от водата със сок от зеленчук. Ако имате сокоизстисквачка у дома, тогава няма да е проблем да направите сок от моркови или целина. Ака оризът ще се овкуси чудесно.
Плодов сок
Това може и да прозвуча леко смущаващо, но портокаловият сок е много подходящ за варене на ориз.
Бульон
Това си е класика в жанра, но сякаш забравяме за нея, когато готвим ориз и отново си го приготвяме в подсолена вода. Ако бульонът ви е с наситен вкус, може би трябва леко да го разредите с вода, за да не надделява над вкуса на общото ястие, което приготвяте.
Чай
Интересно, а? Да, ориз може да се сготви и с чай. За бял ориз е най-подходящ зеленият чай.
Кокосово мляко
Комбинирайте го с вода 1:1 за най-оптимални резултати.
Как да сготвим перфектен бял ориз
Има няколко неща, с които трябва да съобразим, за да получим перфектния бял ориз.
Приготвянето на пухкав бял ориз, не кашкав и залепнал, за основа или гарнитура към друго ястие, е кулинарна задача, която тормози не един и двама кулинари. Дори и тези, които вече са направили големи стъпки в кухнята.
Това няма да е толкова трудна задача, ако знаете следните няколко съвета: трябва да използвате точното количество вода, да внимавате с температурата, съдът трябва да се затваря добре и да дадете време на ориза да „почине“, след като сте го приготвили.
Последната стъпка е много важна, тъй като влажността в него се разпределя по-равномерно, вместо да се концентрира на дъното.
Почистване
То е важно не само от хигиенна гледна точка, но и чрез измиването се маха част от нишестето, което прави ориза по-малко лепкав.
В зависимост от това колко стар е оризът, можете да се съобразите и с времето на накисване. Например, ако приготвяте малко по-стар ориз, то е добре да го накиснете във вода за около 30 минути. Това прави зрънцата по-издръжливи и не им позволява да се спукат. Не забравяйте да отцедите добре ориза, преди да преминете към готвене. Защото ще се промени пропорцията на ориза и водата. А това е от съществено значение за приготвянето на хубав ориз.
Варен ориз с абсорбиране
Най-популярният начин за готвене на ориз е този на абсорбирането на водата. Когато тя вече не се вижда и е поета от оризът, значи той е напълно сварен. Когато това стане, то парата е тази, която финишира готвенето на ориза.
Кое е най-същественото тук? Количеството вода. Изберете правилното количество вода за грамажа на ориза, който искате да приготвите.
Общото правило е 1 ½ /1 ¾ чаши вода за 1 чаша дългозърнест бял ориз, но може би вие трябва да експериментирате малко, за да намерите тази пропорция, която най-много отговаря на вкуса ви. Кафявият ориз изисква повече вода. Късият ориз – по-малко.
Имайте предвид, че колкото повече вода сложите, толкова по-мек става оризът и обратно.
Необходими продукти за класически варен бял ориз
- 1 чаша дългозърнест бял ориз
- обезсолено масло или зехтин по желание
- сол по желание
Метод на приготвяне
Изплакнете ориза под течаща вода на няколко пъти и го отцедете добре.
В средно голяма тенджера с добре затварящ се капак сложете 1 ¾ чаши вода, оризът и малко масло и сол, ако сте решили да добавите. Оставете да заври на силен огън, след това веднага намалете котлона и покрийте. Гответе до пълното абсорбиране на водата и омекване на ориза.
Това трябва да отнеме около 12 минути.
Махнете от котлона и оставете оризът да почине за известно време, поне 5-6 до 20-30 минути. Отново повтаряме, че тази част е много важна. Махнете капака и можете да сервирате оризът.
След 12 минути варене ще имате сварен ориз, абсорбирана вода, но само на пръв поглед. Като разровите малко може би ще откриете, че водата се е концентрирала на дъното, където оризът е по-влажен. Ето тук е важно да проявите търпение. „Почивката на ориза“ е неговата тайна за прекрасен вид.